Пижма
Опис Пижма
Пижма звичайна (лат. Tanacetum vulgare L.) відноситься до сімейства айстрових (лат. Asteraceae). До роду пижмо належить 50 видів трав'янистих рослин. Суцвіття пижма містять ефірну олію (до 0,8%), алкалоїди, гірку речовину танацетін, флавоноїди (кверцетин, лютеолін, ізорамнетін, космосіін, тіліантін і ін.), Фенолкарбонові кислоти: кавову, хлорогеновую, ізохлорогеновая; полісахариди, дубильні речовини (0,1%), вітамін С, каротиноїди та ін .; макро- і мікроелементи, стимулятор серцевого м'яза - акацетин, антиоксидант і імуномодулятор - лютеолін і природний захисник імунітету - кверцетин.
У рослині присутній збільшувач секреції шлунково-кишкового тракту і перистальтики кишечника - танацетін, дубильні речовини і фенолкарбонові кислоти. Тому препарати на основі пижма виявляють жовчогінну спазмолітичну, в'яжучий і протизапальну дію. Вони покращують апетит і нормалізують травлення їжі.
Але характерною особливістю пижма є і наявність в ній алкалоїдів і ефірних масел, з якими не всі так просто. Якщо секретний інгредієнт тайських бальзамів - борнеол в її складі має тонізуючі властивості, то галюциногени бета-туйон і туйол в високих дозах здатні привести до судомних нападів. З відкриттям їх негативного впливу на нервову систему Європейський Союз оголосив пижмо отруйною і наклав на її використання ряд обмежень. У підсумку багато компонентів цієї трави, які входять до складу лікарських препаратів для прийому всередину, тепер отримують з інших найчастіше більш дорогих рослин, що позначається на ціні ліків. У дозволених препаратах з пижмом її зміст суворо визначено і не повинно перевищувати допустимих доз. Ці правила не поширюється на продаж пижма для зовнішнього застосування.
Основні властивості:
- Алкалоїди та туйон, в складі пижма перешкоджають росту і розвитку паразитів і виводять продукти їх життєдіяльності з організму.
- Пижмо - гарне глистогінний засіб (проти аскарид і гостриків). Жовчогінні властивості пижма обумовлені флавоноїдами. Настій рослини стимулює секреторно-моторні процеси шлунково-кишкового тракту, а також підвищує тонус стінки жовчного міхура, збуджує апетит, покращує травлення. Водний настій квіток пижма є хорошим засобом для лікування ентероколітів і деяких інших кишкових захворювань.
- Препарати на основі флавоноїдів пижма звичайного можуть застосовуватися для лікування захворювань шлунково-кишкового тракту. Вони підсилюють утворення і виділення жовчі, сприяють нормалізації її біохімічного складу. Крім того, мають спазмолітичну дію на жовчний міхур, жовчні протоки і кишечник.
- Як гепатопротекторний засіб пижмо покращує функції печінки, посилює процеси регенерації (при гепатитах і цирозі печінки).
- Настій рослини має потогінну, протизапальну, знеболюючу, протимікробну, ранозагоювальну дію, а також антиоксидантну активність.
- Препарати пижма підвищують артеріальний тиск, уповільнюють ритм серця, збільшують аміплітуду серцевих скорочень, підсилюють потовиділення.
- Ефірна олія рослини має сильну местнораздражающим дією, збуджує центральну нервову систему.
Показання до застосування:
- При захворюваннях печінки.
- При глистовихінвазіях.
- При захворюваннях жовчного міхура.
- При дерматитах, екземах, псоріазі, ранах і коросту.
Протипоказання: індивідуальна непереносимість до компонентів, вагітним і жінкам в період годування, дітям до 14 років.